reklama

Malé súkromné jazykové okienko (53)

Vedľajší produkt pozorného čítania blogov za ostatný čas môže byť aj sporadickým skúmaním vyjadrovania sa, slovenského jazyka, komunikácie na blogoch. Naozaj nejde o žiadnu úchylku zarytého kritika. Okrem poznania, alebo porovnávania s akýmikoľvek pravidlami, môže ísť občas o zábavu. Tak či tak, chcem sa s vami podeliť, hoci nejde o odbornú štúdiu, iba letmý pohľad na blogerskú komunikáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Na úvod zopakujem mini upozornenie z predchádzajúcich častí „jazykového okienka“. Nechcem sa hrať na rozprávkového „Deda Vševeda“, ani sa nemienim vyžívať v posmechu kolegom. To v žiadnom prípade. Aj preto som zámerne neuviedol autorov jednotlivých úryvkov. Negativisticky ladených jedincov odkazujem na šťavnatejšie články iných a inde, alebo na akýkoľvek bulvár, prípadne na inak zaujímavejšie zdroje „zábavy“ – tento seriál je určený naozaj na mierne zvýšenie vedomostí, na zdokonalenie zručností – aj keď by to malo byť zlepšenie iba o malý kúsok…

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pokorne priznávam, že ani ja nie som „pán dokonalý“, aj mne sa občas podarí chyba, a to z náhlivosti, nepozornosti, prípadne pre nevhodnú klávesnicu… Odporúčam tento článok prijať ako pomôcku k znižovaniu chybovosti, a nie návod na povyšovanie sa, hádky, opovrhovanie... (Ak sa po stovke čitateľov objaví nízka karma, putuje príspevok automaticky do ničoty. Takže ho podporte kliknutím na karmu).

*

 „Vymyslený“ titulok: Na najbližšie majstrovstvá v hokeji ideme vyhrať.

 Správne titulok: Na najbližšie majstrovstvá v hokeji ideme vyhrať

 Problém 1.: Titulok nikdy nesmie končiť bodkou. Problém 2.: Prečo „vymyslený“ titulok? Vždy, keď som v „malom súkromnom jazykovom okienku“ uverejnil reálny titulok, ktorý bol na niektorom blogu, niekto zahorel zlosťou… Miesto toho by som očakával opravu svojho „diela“, alebo zmenu v písaní titulkov do nových článkov. Axióma znie: titulok nesmie končiť bodkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

*

 Originál: V súčasnom svete šetrenia prírodných zdrojov a designu udržateľnosti sme postavený pred novú otázku ktorou je navrhnutie konštrukcie, ktorá by bola nielen lacná a ekonomická, ale bolo by možné ju aj jednoducho a rýchlo postaviť a zložiť. A teda šetriť náklady a čas vynaložený na samotnú stavbu a jej budúcnosť.

 Správne: V súčasnom svete, šetrenia prírodných zdrojov a designu udržateľnosti, sme postavení pred novú otázku, ktorou je navrhnutie konštrukcie, ktorá by bola nielen lacná a ekonomická, ale bolo by možné ju aj jednoducho a rýchlo postaviť a zložiť. A teda šetriť náklady a čas, vynaložené na samotnú stavbu a jej budúcnosť. Poznámka 1.: Časť „šetrenia prírodných zdrojov a designu udržateľnosti“ je vlastne vysvetlením toho, v akom svete. Poznámka 2.: V druhej vete je podobný problém, ale autor bol zrejme v domnienke, že prídavné meno „vynaložený“ sa týka iba slova „čas“. V celom „posolstve“, ktoré autor oznamuje, vrcholí myšlienka poukazom na „náklady a čas“. Čo nasleduje, je vysvetlením, aké náklady a čas, a preto tam dáme čiarku. Komentár: Mnohí ľudia, ktorým nie je písanie, t.j. vyjadrovanie sa prostredníctvom slov, viet, čiarok a podobne, prvoradou činnosťou, premýšľajú často v obrazoch, alebo v podobe počutého, keď hovoria nahlas… Nie je to teda nič neobvyklé, ak sa udeje nenápadná chybička, ktorú program na PC a internete neodhalí. Je to vec zvyku a častejšieho používania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

*

 Originál: Situácia v žilinskej nemocnici sa neustále komplikuje a zneprehľadňuje.

 Správne: Situácia v žilinskej nemocnici sa stále komplikuje a zneprehľadňuje. ALEBO AJ: Situácia v žilinskej nemocnici sa sústavne komplikuje a zneprehľadňuje.

 Poznámka: Permanentný problém s tými, ktorým sa nepáči, že „stále“ je dostačujúce. Buď niečo je stále alebo to nie je stále. Ak však chceme zdôrazniť čosi, je lepšie zvoliť slová „sústavné“, „neprestajné“, „neprestávajúce“, „permanentné“, „opakujúce sa“ a podobne. Zrejme ide o jav, že niektorí cítia potrebu používať slová s prídavkom „NE“.

*

 Originál: Ako je možné, že v krajine, ktorá je členom Európskej únie a v ktorej máme jasné zákony nie sú okamžite cezčasy preplácané - zvlášť ak ide o takého zamestnávateľa, akým je štát? Politici, namiesto toho, aby so zdravotníkmi jednali a snažili sa situáciu riešiť sa rozhodli konať inak. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Správne: Ako je možné, že v krajine, ktorá je členom Európskej únie, a v ktorej máme jasné zákony, nie sú okamžite nadčasy preplácané – zvlášť, ak ide o takého zamestnávateľa, akým je štát? Politici, namiesto toho, aby so zdravotníkmi jednali a snažili sa situáciu riešiť, sa rozhodli konať inak. 

*

 Originál: Keď som pred desiatimi rokmi prišla žiť do Francúzska, neprišlo mi na um, že jedného dňa sa mi podarí publikovať tu knihu. Avšak, národ, ktorý nemá kultúru je národom ľahko manipulovateľným.

 Správne: Keď som pred desiatimi rokmi prišla žiť do Francúzska, neprišlo mi na um, že jedného dňa sa mi tu podarí publikovať knihu. Avšak národ, ktorý nemá kultúru, je národom ľahko manipulovateľným.

*

 Originál: Triezvy, či opití sme sa postupne všetci ocitli, inak vo veľmi zaujímavých, historických kasárňach. Je pravda že v Interhoteli nebývajú izby pre štyridsať hostí, ale nám to vtedy asi moc nevadilo. Kolektívne presuny po kasárňach nám išli na nervy, ale hromadné výlety do divadla, kina alebo sauny boli príjemným rozptýlením. Hlavne keď v saune čapovali pivo.

 Správne: Triezvi či opití sme sa postupne všetci ocitli inak vo veľmi zaujímavých, historických kasárňach. Je pravda, že v Interhoteli nebývajú izby pre štyridsať hostí, ale nám to vtedy asi moc nevadilo. Kolektívne presuny po kasárňach nám išli na nervy, ale hromadné výlety do divadla, kina alebo sauny, boli príjemným rozptýlením. Hlavne, keď v saune čapovali pivo.

*

 Originál: Vraj ženy, len spievali proti Putinovi v chráme. Hoci nie som pravoslávnym kresťanom, ale dotklo sa má to, čo predviedla táto skupinka v známom pravoslávnom Chráme Krista Spasiteľa v Rusku . Média si ani nevšimli, alebo nechceli všimnúť text piesne ktorú spievali.

 Správne: Vraj ženy len spievali proti Putinovi v chráme. Hoci nie som pravoslávnym kresťanom, dotklo sa ma to, čo predviedla táto skupinka v známom pravoslávnom Chráme Krista Spasiteľa v Rusku. Média si ani nevšimli alebo nechceli všimnúť text piesne, ktorú spievali.

*

 Originál: Často som sa stretol s otázkou čo ty robíš na trhu práce ako SZČO v oblasti fotoslužieb, keď si predtým v živote nevidel fotoaparát ani z lietadla? Návod na to ako akciu alebo spoločenskú udalosť nespackať neexistuje.

 Správne: Často som sa stretol s otázkou, čo ty robíš na trhu práce ako SZČO v oblasti fotoslužieb, keď si predtým v živote nevidel fotoaparát ani z lietadla? Návod na to, ako akciu alebo spoločenskú udalosť nespackať, neexistuje.

*

 Originál: Táto séria esejí by mala priblížiť čitateľom niektoré vážne problémy s ktorými sa etika stretáva. Metaetika má veľa problémov, ktoré rieši a jeden z problémov je to akú by mala mať etika morálnu motiváciu. To znamená odpovedať na otázku prečo by som mal konať eticky.

 Správne: Táto séria esejí by mala priblížiť čitateľom niektoré vážne problémy, s ktorými sa etika stretáva. Metaetika má veľa problémov, ktoré rieši a jeden z problémov je to, akú by mala mať etika morálnu motiváciu. To znamená odpovedať na otázku, prečo by som mal konať eticky.

*

 Originál: Druhú podmienku kladiem preto, aby som zistil, či je možné prísť k takémuto princípu racionálne a nie len emocionálne. Emocionálne, alebo mystickí cesty v tejto eseji nebudem skúmať. Morálna výpoveď nemôže byť pravdivá, alebo nepravdivá pretože morálne vedomie je nemožné. Nie je možné ich hodnotiť, ako pravdivé, lebo ich výpoveď nie je o faktoch a len o faktoch môže byť výpoveď o pravdivosti.

 Správne: Druhú podmienku kladiem preto, aby som zistil, či je možné prísť k takémuto princípu racionálne, a nie len emocionálne. Emocionálne alebo mystické cesty v tejto eseji nebudem skúmať. Morálna výpoveď nemôže byť pravdivá alebo nepravdivá, pretože morálne vedomie je nemožné. Nie je možné ich hodnotiť ako pravdivé, lebo ich výpoveď nie je o faktoch, veď len o faktoch môže byť výpoveď o pravdivosti.

*

 Originál: Dáva dôraz na altruizmus a ne-egoistické činy z ktorých majú úžitok aj iný ľudia. Patrí do modernej doby a naväzuje na etiku Huma a jej pohľady sú stále predmetom aktuálnych debát. Na to, či existuje nejaký princíp so spomínanými podmienkami sa dá rôzne odpovedať. Morálne súdy nemôžeme zakladať na faktoch, pretože morálka nie je objektívna, ale založená na pocitoch, na individuálnom súde, alebo na súde spoločnosti. Nevedeli naplniť buď princíp univerzality, alebo podmienku altruizmu. Žiaľ veľa krát ľudia začínajú vyhodnocovať etický problém konkrétnej situácie odzadu a často sa k metaetike ani nedostanú. Dávať si otázku, ktorý systém je viac funkčný a aké má základné premisy je základom.

 Správne: Dáva dôraz na altruizmus a neegoistické činy, z ktorých majú úžitok aj iní ľudia. Patrí do modernej doby a nadväzuje na etiku Huma, jej pohľady sú stále predmetom aktuálnych diskusií. Na to, či existuje nejaký princíp so spomínanými podmienkami, sa dá rôzne odpovedať. Morálne súdy nemôžeme zakladať na faktoch, pretože morálka nie je objektívna, ale založená na pocitoch, na individuálnom súde alebo na súde spoločnosti. Nevedeli naplniť buď princíp univerzality alebo podmienku altruizmu. Žiaľ, veľakrát ľudia začínajú vyhodnocovať etický problém konkrétnej situácie odzadu a často sa k metaetike ani nedostanú. Dávať si otázku, ktorý systém je viac funkčný a aké má základné premisy, je základom.

*

 OK Bude tomu tak aj v roku 2016. A NIE Bude tomu tak aj v roku 2016

 OK Ak ste zavinili dopravnú nehodu, podávate hlásenie o nehode do poisťovne. A NIE Ak ste zavinili dopravnú nehodu podávate hlásenie o nehode do poisťovne.

 OK Ten, kto je poškodený, objednáva si obhliadku svojho vozidla. A NIE Ten, kto je poškodený objednáva si obhliadku svojho vozidla.

 OK S opravou škôd počkajte až do vykonania obhliadky! A NIE S opravou škôd počkajte až do vykonania obhliadky!!

 OK Asi trikrát sa vrátili po prihlášky, aby mohli pokračovať v šírení dobra. A NIE Asi tri krát sa vrátili po prihlášky, aby mohli pokračovať v šírení dobra.

 OK Pretože to, čo sa na východných hraniciach Ukrajiny deje, žiadnou ukrajinskou krízou nie je. A NIE Pretože to, čo sa na východných hraniciach Ukrajiny deje žiadnou ukrajinskou krízou nie je.

 OK Čo sa stalo s ľuďmi? A NIE Čo sa stalo s ľuďmi ???

 OK Média zobrazovali Putina ako diktátora. A NIE Média zobrazovali Putina, ako diktátora.

 OK V roku 1992 som sa zúčastnil cyklopúte. A NIE V roku 1992 som sa zúčastnil cyklopúti.

 OK Ochranka ich, samozrejme, vyviedla von. A NIE Ochranka ich samozrejme, vyviedla von.

 OK Odporúčam doštudovať. A NIE Doporučujem doštudovať.

 OK Poďme sa teraz pozrieť, čo hovoria čísla. A NIE Poďme sa teraz pozrieť čo hovoria čísla.

 OK Má zmysel konať dobro, ak nebudem za to odmenený? A NIE Má zmysel konať dobro ak nebudem za to odmenený?

*

*

 Koniec dnešnej časti, nasledovať bude takzvaný BONUS alebo prídavok, ale tí, ktorí už v minulosti čítali „Malé súkromné jazykové okienko“ – tak už to poznajú. Vytvoriť takýto diel je relatívne „pracné“ a odozva v podobe spokojných kliknutí na karmu je značne menšia ako pri obvyklých „bežných“ témach.

*

 Prídavok alebo BONUS

 REPETE. Pripomenutie pravidiel kombinovania slov a čísiel:

 Príklad – „po 4 hodinách“, môže byť aj „po štyroch hodinách“, ale nikdy nie „po 4-och“…

 „Tento film je neprípustný mládeži do 18 rokov,“ alebo aj „Tento film je neprípustný mládeži do osemnástich rokov,“ ale nikdy nie „do 18tich rokov.“

 9. verzia = deviata verzia, ale nikdy nie 9-ta verzia.

 17. novembra = sedemnásteho novembra, ale nikdy nie 17-teho novembra (hoci to mnohí takto píšu, asi v domnienke, že „keď to tak veľa ľudí robí, možno je to v poriadku“ – všeličo robia mnohí, ale to neznamená automaticky, že je to v poriadku).

 5. miesto = piate miesto, ale nikdy nie 5-te miesto (obdobne ako vyšší november).

 Ak potrebujeme skombinovať slovo s číslovkou, miešame s inými slovnými druhmi, píšeme to bez medzery a k číslovke nedávame koncovku.  Príklad: 2miestna sedačka, to jest dvojmiestna sedačka, ale nie 2 miestna sedačka, lebo to je v podstate „dva miestna sedačka“.

 Ak používame znak pre „percentá“, čiže znak „%“, tak POZOR na zámenu významu: 4 % znamená „štyri percentá“, ale 4% (bez medzery medzi znakom a číslom) znamená „štvorpercentný“ (alebo s koncovkami –á, -é, -í, -ú…) podľa kontextu celej vety, napríklad 4% politik (štvorpercentný politik).

 „7 km“ znamená „sedem kilometrov“, ale keď napíšeme „7km“ (bez medzery medzi číslom a označením pre kilometre), tak sme vyjadrili „sedemkilometrový (koncovky môžu byť iné, a to podľa podstatného mena vo vete). Je to primerane praktické – napíšem „7km úsek R1“ a ušetril som miesto pri zachovaní zrozumiteľnosti. Iné obdobné slovné spojenia: 53ročná pani, 7ročná dcéra, 20ročný mladík, 90ročný kardinál…

 Uhol 13 ° = uhol trinásť stupňov, ale máme 11° pivo = jedenásťstupňové pivo. Je fakt, že ide o značne malú drobnosť, ale to jej neuberá na význame pri komunikácii.

*

 Častý omyl: vada, vadný (vo význame: chyba) → SPRÁVNE JE chyba, kaz, nedostatok, porucha, chybný, kazový, poruchový, kontaminovaný [Slovo vada je síce jazykovo nesprávne, ale vo význame chyba sa niekedy používa v právnych kontextoch, lebo sa z historických dôvodov vyskytuje v texte „Občianskeho zákonníka“, hoci je jazykovo chybné. Ach, tí právnici!]

vadiť → (vhodnejšie:) prekážať, (POZOR, vecne aj:) zavadzať

*

 OPAKOVANIE: Slovo „neustále“ sa nezdravo a neúmerne nadužíva, a to aj v takých prípadoch, kde úplne postačuje slovo „stále“ – je tu zrejme snaha vyjadriť myšlienku, že niečo je „bez prestania“ alebo „sústavne“ alebo permanentne sa opakujúce. Používateľom tohto výrazu sa zrejme máli napísať „iba“ stále, chcú nápadnejšie alebo naliehavejšie opísať, že je to stále, tak to znegujú a píšu neustále. Popiera to logiku – veď niečo je stále alebo nie je stále. Neexistuje tretia možnosť. Ideálne by bolo, aby nahradili slovo „neustále“ výrazom „sústavne“ (a v podobe prídavného mena „sústavné“).

*

 REPETE: Čiarka sa musí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom:

 Slavomíra sa vôbec nečesala, a predsa bola sympatická v očiach Roberta. Chodili sme denne poctivo so synom na tie tréningy, a predsa sa nestal profesionálnym športovcom miestneho klubu.

 Pricestovalo ich jedenásť, a to ich malo byť najmenej dvadsaťdva. Jozef Gergenák odmietol pomôcť, a to napriek svojmu slobodnému sľubu vo vážnej veci, ktorý dal pri plnom vedomí.

 Vždy sme boli originálni, a tak sme zrealizovali väčšinu z nášho plánu. Športovci nášho krajského mesta boli leniví, a tak sme prestali chodiť na futbalové zápasy.

 Naložili nám veľa povinností, a teda sme nikdy nestíhali zábavu v miestnom kine.

 Pribehli sme do cieľa v predstihu, a preto pokorne čakáme na ostatných bežcov. Emeritný arcibiskup Svätopluk z Trnavy dobrovoľne spolupracoval s ŠtB, a preto jeho tvrdenie o „nevinnosti“ nikdy neobstojí. Cieľom Fica bol Fico, a preto nikdy neprišiel o veľa.

*

 Ak máme slová samozrejme, pochopiteľne, prirodzene, našťastie (častice), používame ich pri subjektívnom hodnotení akýchkoľvek skutočností, musíme ich vyčleňovať čiarkami.

 Keď tieto slová použijeme na začiatku vety, píšeme za nimi čiarku (a nepúšťame adrenalín do krvného obehu, čo si to tí jazykovedci zase vymýšľajú).

 Príklad:

 Pochopiteľne, včera sme vďaka krásnemu počasiu hrali futbal na ihrisku.

 Samozrejme, niečo predali a za peniaze nakúpili zásoby do kuchyne.

 Ak sa tieto slová (častice) nachádzajú v strede vety, musíme písať čiarku aj PRED aj ZA nimi.

 Príklad:

 Košice som poznal veľmi dobre, a tak som sa, pochopiteľne, ujal sprevádzania našich hostí.

 A potom, našťastie, začalo svietiť nádherné Slnko.

*

ROVNAKO ZNEJÚCE SLOVÁ

By podmieňovacia častica, spojka // bi rozkazovací spôsob od „biť“

Bydlo bydlisko, obydlie, príbytok // bidlo žŕdka, palica

Byt príbytok // bit jednotka elementárnej informácie

Byť existovať // biť udierať

Bytie jestvovanie // bitie palicou, o hodinách

Dobyť zmocniť sa // dobiť domlátiť, dobiť mobilnú batériu

Dobýjať uhlie, hrad, srdce milovanej // dobíjať domlátiť, doraziť

My všetci // mi mne

Pysk ústny otvor zvierat // pisk hvizd

Rým zvuková zhoda na konci veršov // Rím mesto

Kryštál kryštalografický útvar v prírode // krištáľ priesvitná odroda kremeňa a aj výrobky z neho, napríklad krištáľ vo vitríne

Tykať odvodené od zámena ty // tikať zvuk hodín tik-tak, nástražný výbušný systém môže tikať

Typ druh, vzor, ráz // tip odhad výsledku, predpoklad vývoja

Typovať voliť ako vhodný typ // tipovať odhadovať výsledok športového stretnutia

Vyla sloveso vyť v tretrej osobe jednotného čísla ženského rodu // vila druh stavby

Výr sova // vír krútňava

Zavýjať psie alebo vlčie zvuky // zavíjať splietaním zhotovovať, zabaliť

Ján Vilček

Ján Vilček

Bloger 
  • Počet článkov:  518
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Človek, Európan, Slovák, syn, brat, priateľ, kamarát, autor, kolega, spoluobčan, milovník humoru aj umenia a N-počet rôzneho. Som vedomie, som prítomný okamih, život sa díva na svet mojimi očami. Pokoj, radosť, odhodlanie žiť naplno s tvorivosťou aj láskou, to stojí za uskutočňovanie s Vami... Zoznam autorových rubrík:  politika s humorompolitika a spoločnosť vážnevlastná prózavlastná poéziatomu nerozumiem ?mini-zamysleniao mne, o vásHAL a PARTŇACOMMENTTOTAL-ABSURDUMHLAVOLAMhumôrkyPOLEMIKABEAUTIFUL MINDMOMENTKAapologetikaNE-PODAROKMY-S-TIF-I-KÁCIAČIERNY humorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu