reklama

prostá úvaha o migrantoch

Európa má približne 500 miliónov obyvateľov, čo je po Číne a Indii tretia najľudnatejšia časť sveta. Európske štáty sa stali úspešnými do tej miery, že do nich utekajú iní ľudia z ostatného sveta. Dôvodom je fungovanie hodnôt...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 ...Dôvodom je fungovanie hodnôt spoločností, na ktorých je EÚ zložená...

 (Technická poznámka: táto úvaha je relatívnym spôsobom iba „zjednodušenie“ – ak by mala byť úvaha dôkladná a „všetko“ zahrňujúca, rozsah by bol neúmerný pre čitateľov blogov, preto je toto skôr náčrtom, než vedeckou štúdiou)…

 Za ostatné storočia postupne dosiahli európske spoločnosti väčšiu či trochu nižšiu úspešnosť, a to najmä tým, že fungovali ich vlastné hodnoty. Vládna či politická moc, ale aj kultúrne a ekonomické špičky krajín – boli schopní spolu s obyvateľstvom svojich krajín tieto hodnoty presadzovať do reality. A týmto sme dnes zaujímaví z celosvetového pohľadu, úspech sa rodil cez čiastkové úspešné kroky v celej spoločnosti aj ekonomike (nikto netvrdí, že neboli chyby, omyly, pády, v konečnom dôsledku prevažujú pozitíva).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Výskumy v oblasti umelej inteligencie priniesli ako vedľajší produkt aj jadro poznania o akomkoľvek systéme (jednotke, spoločnosti, organizácii, organizme, hre, jedincovi a podobne) – ktorýkoľvek systém zostáva systémom dovtedy, kým všetko to, čo ho drží pohromade a životaschopný, ak prevláda nad tým, čo sa ho snaží zlikvidovať, zničiť. (Voľne napísané – táto idea sa dá formulovať rôznymi slovami, zachovajúc podstatu).

 Oproti tomu existujú vo svete aj spoločnosti, z ktorých utekajú ľudia, a to bez ohľadu na to, či je tam vojna, diktatúra, totalita, neporiadok, mafiánstvo, nepokoje, vzbury – lebo tie spoločnosti v niektorých ohľadoch nefungujú. Tí ľudia, ktorí unikajú z tých spoločností, buď nie sú schopní so stavom spoločnosti čokoľvek urobiť, alebo nie sú vedomí, silní, rozhodní – takže nevedia či nedokážu spôsobiť kladné zmeny k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 A potom sa stáva, že mnohí adresujú ľuďom takzvaného „Západu“ – vraj európske hodnoty nie sú všeobecne platné a my tie vaše hodnoty nechceme. Ako vraví už Biblia, podľa ovocia poznáš strom – vo výsledku sa nemôžu čudovať, že ich spoločnosti môžu fungovať ako naše. Ak to preženiem, automaticky by nemali rátať s tým, že my budeme ako akási záchytná stanica pre ranené orly (alebo iné druhy chránených živočíchov – samozrejme, ide o analógiu, nikto nezamieňa človeka so živočíchom) – ak niekto z akýchkoľvek dôvodov uteká z nefungujúcej spoločnosti, považuje sa za neadekvátne, ak v prvom kroku kritizuje, hoci doma sa bál zašepkať aj doma o pol noci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V akejsi neviditeľnej „vojne“ ideí sa rado hádže na Európu, nech sa stará sama o seba a nevnucuje svoje hodnoty ostatným – a zároveň – rovnako hlasný tón znie vo forme „buďte záchranou sveta“, čo sa logicky vylučuje – nemôžeš byť zároveň guľou aj kockou, aspoň v nami pozorovanom svete nie.

 Prípadní kritici, ktorí nie sú ochotní či pripravení prijať európske hodnoty takzvaného „Západu“, ktoré sú základom pre funkciu európskej kultúry či civilizácie – zároveň nemôžu súčasne očakávať (ba vyžadovať) ponechanie si islamistického bludu (totalitná ideológia vydávaná za „náboženstvo“ inšpirované temnotou) – takže trvajú na svojom nefungujúcom – azda s nádejou, že sem tam (raz za čas) odošlú desaťtisíce svojich obyvateľov – a je jedno, či utekajú pred diktátorom, pred neľudsky absurdným systémom spoločnosti, alebo pred podobnými alternatívami… To nech nechce nikto akceptovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ako som spomínal základnú poučku z výskumu umelej inteligencie – systém zostáva systémom (za slovo pojem si môžeš dodať spoločnosť, organizmus, jedinec, podnik-firma, etnikum ai), kým prevažujú činitele, ktoré udržujú systém, a to pred tými, ktoré ho chcú zničiť. Podídem k „spoločnosti“ – rozmanitosť v nej je prínosom, ktorý oživuje a obohacuje, ale to dovtedy, kým rozmanitosť vychádza zo základných prirodzených hodnôt domácej spoločnosti – takže akékoľvek protikladné (a bludné) požiadavky zvonka (mešity, minarety, burky, netolerantné snahy zlikvidovať všetko, čo nie je islamistické) nie sú v súlade so zachovaním „systému“ (európskej spoločnosti, ktorá odmietla náboženské vojny a dosiahla vzájomné rešpektovanie slobody spolu so zodpovednosťou za príčiny aj dôsledky…).

 Prevod do bežného jazyka – ak sem niekto príde v duchu „z horšieho do lepšieho“ a my súhlasíme, je akýmsi nevysloveným či nepísaným pravidlom, že prijme naše pravidlá hry, naše spôsoby koexistencie rôznorodosti spoločnosti, ktoré tu panujú (a aj fungujú). A my – bez strachu či obáv – sme schopní dostatočne aktívne vyžadovať presadzovanie tejto základnej reality.

 Od našich médií (nech je to ktorákoľvek zložka) by som očakával stopku v narúšaní základných prvkov hodnotového systému spoločnosti – ak si niekto utajene či drzo presadzuje svoje záujmy, nech sa radšej zladí s ochranou CELKU – a tiež je nutná chuť či vôľa ľudí (bežných obyvateľov Európy) – či už sú v bezmennej väčšine alebo vo vedení politiky (prípadne v ekonomických, kultúrnych, bezpečnostných zložkách spoločnosti)…

 Aj tolerancia – ako som naznačil ideu U.I. – môže alebo má byť do tej miery (kvantity či kvality), ktorá nespôsobí zničenie systému (alebo spoločnosti) – a v žiadnom prípade toleranciu neurčuje či nenastoľuje prichádzajúci zvonka. – prvky, ktoré udržujú systém (spoločnosť), musia prevyšovať tie činitele, ktoré chcú systém (spoločnosť) zničiť. Ak niekto nerešpektuje, koľko je 1 + 1 alebo 2 + 2, tak nepochodí ani v geometrii, v diferenciálnych rovniciach, či v akejkoľvek časti matematiky – a podobne to funguje aj v systémoch či spoločnostiach.

 Áno, pomoc blížnemu je nádherná vec – je to súčasťou takzvanej západnej civilizácie – ale aj v tomto platí ono univerzálne „odtiaľ potiaľ“ či inak povedané, nie je to bezbrehé, svojvoľné a vyžadovateľné. A ak sa dobre pamätám, tak aj v Biblii sa jednoznačne spomína, že „milosrdný“ Samaritán, ktorý ako jediný sa ujal prepadnutého Izraelitu, ktorý bol takmer mŕtvy – tak ho ošetril (súdobými spôsobmi ošetrovania), odviedol ho na oslovi k hospode, tam ho ponechal v opatere majiteľa (ak by ho to stálo o čosi viac, tak pri spiatočnej ceste ti to doplatím)… Nie je tam nič o tom, že by sa vykašľal na svoje povinnosti, že by ohrozil svoju vlastnú rodinu (alebo dokonca obec či mesto), ani ho nevyvyšoval alebo nezbožňoval – ani nijakú extravaganciu nepáchal – ale ako spomína Biblia – bol jediným, kto sa ujal zraneného, pričom predtým mali príležitosť zachraňovať kňaz a levita (z rovnakého národa)…

 V ostatných týždňoch som počul krátke rozprávanie doktora Krčméryho, ktorý pôsobil v rôznych krajinách ako lekár – raz údajne videl, ako sa teroristi obkolesili deťmi, aby si tak zaistili beztrestné vniknutie do mesta a ich úspech v teroristickej akcii – okrem iného spomenul, že videl dosť príkladov diabolských činov… Bez akýchkoľvek debát šlo o morbídne záležitosti, keď „ľudia“, ktorí slepo verili v bludné učenie perverzného pseudo-proroka – boli schopní konať čokoľvek a akási ľudskosť ich vôbec nezaujímala – ten ich blud bol v nich tak hlboko zakorenený, že keby im aj niekto dal šancu k náprave, ani desaťročia by nepomohli… Ako by sa dala riešiť tá šialená situácia, keď ste v obrannom vale malého mesta, kam práve prichádzajú teroristi, ktorí sa obkolesili neplnoletými deťmi? Odpoveď je šokujúco morbídna a na prvé počutie neprijateľná – obrancovia mestečka mali úplne všetkých v tej skupine postrieľať. Šok? Tu neexistuje prijateľná možnosť, s ktorou by normálny zdravý človek mohol súhlasiť. V realite totiž teroristi prišli do onoho malého mesta, väčšinu ľudí (vrátane spomínaných detí) popravili, ťažko zranili a zvyšok, ktorí prežili, predali do otroctva – z pôvodných obyvateľov nikto nezostal. Chápete? Keď si neuvedomíme úplne všetky súvislosti – napokon nebude mať kto uvažovať a ani nikto nebude riešiť morálne dilemy.

 Systém (spoločnosť, firma, organizmus, jedinec a tak podobne) zostane systémom, kým činitele, ktoré zabezpečujú jeho trvanie, prevažujú nad tými činiteľmi, ktoré sa ho snažia zničiť. Ktorej časti nerozumieme?

 Na úplný záver mi dovoľte, prosím, uviesť krátku časť z diela „Citadela“ od Antoine de Saint-Exupéryho (už prešlo viac ako 70 rokov od jeho smrti, takže to nie je porušenie autorských práv) – ktoré nepriamo či vzdialene súvisí s tým, čo som už napísal…

*

 „V tom nech je pre vás veľká útecha, že nie je potrebné čosi ľutovať a ani niečo zavrhovať. Môj otec hovoril: »Tvoja minulosť je pre teba ako krajina, ktorá má tam pohorie, tu rieku a ty do krajiny slobodne rozostavuješ budúce mestá, s prihliadnutím na to, čo už existuje. Keby to, čo už raz je, nebolo, vymýšľal by si si mestá snov, čo je ľahké, lebo snu sa nič nestavia na odpor. Ale takto ľahko vystavané mestá by sa zároveň strácali či rozplývali v ľubovôli. Nesťažuj si teda na svoje základy, že sú také, a nie iné… Hodnota základov spočíva predovšetkým v tom, že . Ako môj palác, moje dvere, moje steny…

 Sťažoval si azda niekedy nejaký dobyvateľ, že sa na území, ktoré bojom dobyl, že sa tam kdesi týči vrch hory a inde zase vinie rieka? K vyšívaniu potrebujem osnovu, k spevu či k tancu pravidlá – a konanie človeka, ktorý stojí na pevnej pôde.«

 Ak si sťažuješ na utŕženú ranu, mohol by si práve tak ľutovať, že si sa narodil, alebo, že si sa nenarodil v inej dobe. Lebo celá tvoja minulosť nie je nič iné ako zrodenie dneška. Je jednoducho taká. Zober si ju takú, aká je – a nechci preskupovať hory. Sú, aké sú…“

Ján Vilček

Ján Vilček

Bloger 
  • Počet článkov:  518
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Človek, Európan, Slovák, syn, brat, priateľ, kamarát, autor, kolega, spoluobčan, milovník humoru aj umenia a N-počet rôzneho. Som vedomie, som prítomný okamih, život sa díva na svet mojimi očami. Pokoj, radosť, odhodlanie žiť naplno s tvorivosťou aj láskou, to stojí za uskutočňovanie s Vami... Zoznam autorových rubrík:  politika s humorompolitika a spoločnosť vážnevlastná prózavlastná poéziatomu nerozumiem ?mini-zamysleniao mne, o vásHAL a PARTŇACOMMENTTOTAL-ABSURDUMHLAVOLAMhumôrkyPOLEMIKABEAUTIFUL MINDMOMENTKAapologetikaNE-PODAROKMY-S-TIF-I-KÁCIAČIERNY humorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu