stručne »o Šaštíne« deň po

Autor: Ján Vilček | 16.9.2016 o 23:50 | (upravené 21.9.2016 o 1:48) Karma článku: 3,86 | Prečítané:  247x

Nielen pápež Jorge Mario púšťa bludy do sveta, zapotilo aj arcibiskupovi Bernardovi Boberovi: „že boh je najvyššia norma a počiatok všetkého a človek je koruna všetkého“ a potom div sa svete, že kresťanmi pohŕdajú nasledovníci...

     ...vraha a pedofila, samozvaného »proroka«! Nuž hej, na takzvanej „Národnej púti pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska v Šaštíne – Strážach“ zaznelo všeličo.

     A výraz »emeritný pán prezident« bol zaiste tým najnevinnejším nonsensom, ktorý včera zaznel. Košický arcibiskup Bernard Bober v Šaštíne chcel byť silou mocou jazykovo novátorský, tak použil slovný termín, ktorý v cirkvi majú katolíci po vynútenom „z-emeritnení“ Benedikta XVI. (alebo Dominika XVI.? – sorry, pán ex-prezident Gašparovič!) po tom, čo sa zrejme cítil byť vinný, že netrestal pedofilné vyčíňanie mnohých „tiež-kňazov“ alebo „akože-rehoľníkov“ po celom svete za ostatných N desaťročí... ((emeritný - sa používa v cirkevných kruhoch vzhľadom na dávny vplyv latinčiny, preto slovenčina občianskej spoločnosti by uvítala uprednostňovanie čisto slovenských výrazov alebo termínov - a aj pri prezidentovi - nech je radšej bývalým prezidentom, možno ex-prezidentom...))

     Vo včerajšej homílii rozoberal košický arcibiskup Bernard Bober najprv prípad nemenovanej paralympioničky, ktorá pred médiami prezradila, že má v pláne (po návrate do Belgicka) vykonať akt eutanázie. Arcibiskupovi sa to, samozrejme, nepáči. Nechce alebo nedokáže si uvedomiť, že čo všetko a ako trpia podaktorí jedinci na tomto svete (a nie preto, že nie sú arcibiskupmi). Nedokáže si predstaviť kvantitu alebo aj kvalitu utrpenia deň čo deň – a nepochopí, prečo sa ona rozhodla ukončiť to všetko aktom eutanázie. ((Pamätám si, ako som kedysi sem na blogy napísal provokačný článok - akože list pápežovi, či by mi neumožnil mne tu na Slovensku vykonať čin eutanázie - nuž - jednak by na mňa nikto nebol zvedavý, nikto by si to ani len nevšimol a ani by som nikomu nechýbal. To je krutá realita, ktorej sa hodno radšej prispôsobiť, než vyvolávať v sebe odpor - a pridávam k tomu, že radšej by som umrel náhle, lebo byť bez liekov, bez podporných špeciálnych látok + bez vitamínov a podobne - to je sústavné umieranie bez konca a bez plnosti života. A iba málokto by uveril, že všetci tí konkrétni jedinci, ktorých som oslovil, ma poslali do XXXoty))

     Zrejme nepochopil, že ona chcela iba využiť slobodu, ktorú má ako dar od boha, ktorý je prameňom slobody. Že sa rozhodla a nepripúšťa zásah kohokoľvek do jej slobodnej voľby. Ešte šťastie, že sa spomínaná športovkyňa azda ani nedozvie o tom, že akýsi slovenský arcibiskup ju =vyneužil= iba ako príklad v kázni.

     Podľa arcibiskupa Bobera ide predovšetkým o nedostatok viery. Aj preto sa „jemne“ dotkol kauzy belgickej paralympioničky.

     Košický arcibiskup si namýšľa, že ona buď neverila, prípadne prestala veriť. Alebo nikdy nepočula o tom, „že ľudská duša je nesmrteľná a že človek sa cez voľbu pre Ježiša môže rozhodnúť pre večný život. O tejto skutočnosti však my, ako veriaci ľudia, musíme hovoriť a dokazovať túto motiváciu viery našimi skutkami. Naše poslanie je teda jasné: hovoriť aj konať!“

     ((B.B. použil spojenie „...pre Ježiša...“, ba používa takéto pomenovanie v celej homílii alias kázni,čo je neúctivé voči Bohu.))

     Pán arcibiskup ani na okamih nepripustil takmer neuveriteľnú možnosť – že – práve, že ona verí v nesmrteľnosť duše človeka (teda aj svojej), ba dokonca, že »večný život« je božou vôľou aj pôvodným plánom, na ktorom On trvá a nič na tom nezmení ani to, čo sa slobodne rozhodla táto konkrétna športovkyňa paralympionička.

     Pardon – aby bolo jasné, nie som aktivista akéhosi „nového“ hnutia za eutanáziu, =nerozumujem= o tom, či by u nás alebo kde mal byť prijatý nový celospoločenský úzus o eutanázii – jednoducho, iba reagujem na myšlienkové pochody pána arcibiskupa a na vyrieknuté slová či vety z homílie. Pán arcibiskup Bober (takže nie iba Jorge Mario z Vatikánu) by mali vedieť, že kresťania nie sú vyznávačmi totalitnej ideológie islam a Koránu od vraha a pedofila „M“ – kde si totalitná ideológia islam vyžaduje absolútnu podriadenosť a o akejsi slobode tam ani len nesnívajú.

     Opakujem, že boh je zdrojom aj darcom slobody. Ak o tom pochybujeme, máme k islamu oveľa bližšie, než by sme boli schopní pripustiť.

     Opakujem aj to, že ja osobne neschvaľujem či neodporúčam jej urobiť „to“ čo sa rozhodla, ale o tom to ani nebolo – je to skôr o našej reakcii k jej právu na slobodné rozhodnutie sa a následný slobodný skutok. Ak by som to absurdne zjednodušil – aj pri zabití osoby osobou to nie je o tom, či ktosi iný schvaľuje alebo neschvaľuje samotný akt zabitia alebo vraždy – v právnom štáte si zaslúži trest a nikto okolo toho nemudruje... Tento zjednodušený príklad, ktorý možno celú úvahu azda aj komplikuje, navádza uvedomiť si, že Boh trval na slobode stvoreného človeka (a ľudstva vo všeobecnosti) a vo svojej absolútnosti na slobode trval – inak by predsa stvoril robotov, bábky, klony, cyborgov, otrokov a podobne – a nie slobodného človeka či ľudstvo.

     A to je jedna z drobností, ktorá mi podstatne vadila v homílii arcibiskupa Bobera včera v Šaštíne.

     To však nebolo v homílii všetko. Pán Bernard sa dotkol témy „terorizmus“. Neviem, či to vonia z čudesnej aktivity Jorge Maria Bergoglia, ktorý sa akosi podozrivo zastáva aj ilegálnych migrantov, z ktorých je väčšina vyznávačov totalitnej ideológie islam (bodaj by boli všetci iba praví a nefalšovaní „utečenci“ v zmysle nároku na oprávnený azyl!) – a navyše dodal – že údajne kresťanský boh a vymyslený islamistický Alah je jedna a tá istá entita! Nuž... V časoch stredovekej inkvizície by bol spopolnený na vlastné trovy. Samotný fakt, že to mohamedáni propagandisticky či demagogicky zamieňajú, to je už iný level, ale stále smrdiaci peklom.

     A aby toho nebolo málo, tak vo včerajšej homílii v Šaštíne sa pán arcibiskup Bober dopustil jemne odpornej neúctivosti – príklad: „Čoho všetkého sme však schopní aj my sami, keď zabúdame na Ježiša a jeho Slovo?!“ Najprv som si myslel, že išlo o moju únavu alebo nepozornosť, ale podobne je to v celej homílii. Aké »na Ježiša«?! Veď ide o boha – takže – nie „náhodou“ - »Pán Ježiš Kristus«?! Veď – hoci by prišiel len taký prezident, tak ho predstavia „pán prezident Andrej Kiska“ a ten je pritom iba obyčajný „slovenský“ prezident, ktorý je dostatočne pokorný, aby zo seba nerobil čo nie je..

     A potom – síce chápem, že máme onen rok milosrdenstva – ale – zase pozabudnutie na slobodu, ktorá je darom od Boha. On nás nenútil, nenúti a nikdy nebude nútiť. Je pripravený z lásky kedykoľvek nám vyjsť v ústrety ako Otec márnotratného syna, kde jasne zjavil, že je ochotný utekať nám v ústrety a s obrovskou radosťou, ale zároveň rešpektujúc našu slobodu, keďže ju sám daroval. A aj preto tá sloboda má tú značnú ťarchu, lebo nosí so sebou aj následky (dôsledky)... A my nemôžeme utekať pred slobodou, rovnako tak pred zodpovednosťou (to nie je vecou výberu, či sa nám chce alebo nechce, funguje to vždy spolu).

     O kúsok ďalej spomenul arcibiskup Bober vysvätenú Terezu z Kalkaty, ktorá však, keď jej priniesli lieky od kanadských veriacich, čo sa poskladali, aby trpiaci mali utišujúce lieky, ona odmietla dať lieky na izby chorým – že nech sa tie lieky radšej predajú a budú za to peniaze, ktoré potrebuje rehola na iné veci, že nech umierajúci pekne len trpia, ba že tak napodobnia boha, ktorý za nás trpel... Uznávam – ten mediálne vyrobený obraz Terezy z Kalkaty je asi v prvej top ten dokonalých PR alias mediálnych obrazov na objednávku, ale krutá realita je celkom nemilá... Posolstvo však z onoho mediálneho obrazu, ak je niekto ním inšpirovaný, môže pohnúť aj zatvrdnutými srdciami, to hej. (Ja osobne som zažil iba jednu jedinú osobu zo Švajčiarska, ktorá bola ochotná pomôcť podobne ako „mediálna“ Tereza – samozrejme, že nebudem menovať – našťastie, odmena je už pripravená v nebi, ale to môže prísť ako smiešne pre neveriacich či nechápajúcich).

     ((Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160915002 ))

     Takže – toľko stručne o včerajšej homílii pána arcibiskupa Bobera, ďakujem za pozornosť.

+

+

+

     Don't worry, be happy!

+

+

+

     BONUS – mimo článok

     Mt 23, 9: „Ani Otcom nevolajte nikoho na Zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský.“

     Najvyššou autoritou každého skutočného veriaceho človeka je Božie slovo – zapísané v biblii a v našom vnútri, v duchu či v srdci...

+

+

     Niekoľko dôležitých citátov z Koránu proti „neveriacim“ (t.j. proti ne-mohamedánom):

8:17 Nie ste to vy, kto ich zabili, ale Alah ich zabil; a nevrhal si ty, keď si vrhal, ale bol to Alah, kto vrhal, aby vyskúšal veriacich skúškou dobrou, od Neho prichádzajúcou, veď Alah počujúci je, vševedúci!

2: 191 Zabíjajte ich všade, kde ich dostihnete, a vyžeňte ich z miest, odkiaľ oni vás vyhnali, veď zvádzanie od viery je horšie ako zabitie. Avšak nebojujte s nimi blízko Mešity posvätnej, kým oni s vami tu nezačnú bojovať. Ak však vás tam napadnú, zabite ich - taká je odmena neveriacich!
9: 5 A až uplynú posvätné mesiace, potom zabíjajte modloslužobníkov, kdekoľvek ich nájdete, zajajte ich, strážte ich a chystajte proti nim všemožné nástrahy! Ak sa však kajúcne obrátia, budú dodržiavať modlitbu a dávať almužnu, nechajte ich ísť cestou ich, veď Alah je veru odpúšťajúci, súcitný.

8:39 Bojujte teda proti nim, aby už nebolo pokušenia k odpadlíctvu a aby všetko náboženstvo bolo len Alahovo. Ak však prestanú, potom Alah jasne vidí všetko, čo robia.

5:73 A sú veru neveriaci tí, ktorí vyhlasujú: „boh je tretí z trojice" - zatiaľ čo nie je božstva okrem Alaha jediného. A ak s tým neprestanú, čo hovoria, veru sa dotkne tých, ktorí z nich sú neveriaci, trest bolestný!

2: 217 Dopytujú sa ťa na posvätný mesiac a na bojovanie v jeho priebehu. Povedz: „Bojovať v ňom je hriech ťažký, avšak odvracať od chodníka Alahovho, neveriť v Neho a v Mešitu posvätnú a vyháňať obyvateľov ich z nej je ešte ťažší hriech pred Alahom; zvádzať od viery je horšie ako zabíjať. Neveriaci neprestanú proti vám bojovať, kým vás neodvrátia od náboženstva vášho, ak budú toho schopní. Pre tých z vás, kto od náboženstva svojho odpadnú a ako neveriaci zomrú, márne bude ich konanie na tomto aj onom svete - tí ohňa obyvateľmi sa stanú a nesmrteľní v ňom budú.

38: 3 Koľko pokolení pred nimi sme už zahubili! Volali síce o pomoc, však nezostal im čas na únik.

+

+

     Poznámka: ak by mi chcel niekto napísať, použite e-mail adresu: vilcek . jan @ gmail . com – bez medzier, pochopiteľne. (A potenciálnemu darcovi, ktorý na to má a nielen chce, ale azda aj uskutoční: ak môžeš darovať na lieky+liečbu: iban code SK3711000000008019075586) (Stretávam =N= imitátorov kresťanskej lásky, tých pravých nefalšovaných je mizivo minimálne množstvo - ku ktorým sa prikláňaš?)

+

+

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pred Zalom opustili Smer viacerí zakladatelia

Europoslanec Boris Zala zo Smeru požiadal o prerušenie členstva. V strane sú z neho sklamaní a vyťahujú jeho plat v Bruseli.

TECH

Europa má obrovské gejzíry. Život môžeme hľadať bez vŕtania

Vedci pozorovali možné vodné gejzíry.

TECH

Veterinári: Nekupujte mopslíkov a buldočkov, trpia stále viac

Rozsiahle kríženie zväčšuje zdravotné ťažkosti.


Už ste čítali?