Tak to vidí Tomáš Halík?

Autor: Ján Vilček | 12.1.2018 o 19:45 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

     (Boj proti bludom nikdy nekončí 8.) Na západe od našich hraníc nemajú iba Klausa a Zemana, prípadne Okamuru, ale aj Halíka. Takí »mudrci« sa rodia iba zriedka, o to viac treba dávať bacha na to, čo za bludy šíria. Občas hej.

     27. decembra 2017 sa uskutočnil rozhovor moderátorky Evy Hůlkovej z českého rozhlasu s pánom Tomášom Halíkom, ktorý je teológ a spisovateľ (http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/1777536)

     Údajne bolo podnetom k interview udelenie ceny v USA za knihu „Chcem, aby si bol“, a to v kategórii „filozofia“ (filozofia od podstaty „milovať múdrosť“?).

     Pán profesor Halík sa pochválil, že v priebehu roka absolvoval prednáškové turné po Austrálii, navštívil Áziu, bol na stretnutí afrických teológov, bol na konferencii v Oxforde, v USA (Harvard a Boston university) – žiadna nuda fary kdesi na lazoch.

     Pán Tomáš sa pochválil svojím ostatným cieľom, ktorým je – „Ja sa snažím ešte o nejakú inú brázdu, predovšetkým pracujem na knihe, ktorá by mala vlastne zhrnúť všetky tieto skúsenosti a rozhovory a stretnutia s ľuďmi a kde sa snažím sa zamyslieť nad tými veľkými premenami, nad tou globálnou zmenou morálnej klímy, by som povedal. Nad tým, ako sa obrovským spôsobom transformujú veľké svetové náboženstvá a kladiem si otázku, aký typ viery vlastne by mohol byť morálnou inšpiráciou pre tento svet, ktorý sa rodí. Ja si myslím, že sme v takej druhej axiálnej dobe, osovom čase, keď sa veľa vecí mení, taká jedna doba podľa Karla Jaspersa bola medzi 8. a 2. storočím pred naším letopočtom. A ja mám dojem, že do tejto doby tiež vstupujeme a snažím sa na to pozerať aj skrze skúsenosť tých ostatných kontinentov a kultúr. A na tej Univerzite Notre Dame, kde som teraz strávil semester, som mal báječnú skúsenosť a možnosť jednoducho tie svoje myšlienky konfrontovať, prezentovať ich a vystaviť ich diskusii s mysliteľmi z rôznych končín sveta, takže toto ma ohromne napĺňa.“

     ???

     „Som zapojený do niekoľkých medzinárodných výskumných projektov. Stal som sa pred 2 rokmi viceprezidentom »Council for Research in Values and Philosophy«, takej medzinárodnej rady pre výskum hodnôt a filozofie, ktorá združuje učencov z rôznych miest sveta a robí takmer každý týždeň na nejakom mieste sveta, raz je to v Indii, potom v Číne, v Amerike, odborné konferencie… presadil som výskumnú úlohu… jedným z jej bodov je zahájiť dialóg a výmenu skúseností alebo kľúčovými predstaviteľmi islamu a kresťanskými mysliteľmi o tom, akým spôsobom sa vyrovnávajú s tým, keď tie náboženstvá vstupujú do úplne inej kultúry, či je možné čakať tiež nejaký západný islam, podobne ako trebárs je indické a africké kresťanstvo.“

     Keby bol pán Halík nejakým dedinským zanietencom za zmierenie rôznych náboženstiev, tak trochu by som to chápal – ALE – on sa tvári, ako keby o totalitnej ideológii islam absolútne nič nevedel, ako keby 1385 rokov od smrti zločinca Mohameda neboli plné vrážd, vojen, zotročovania, krádeží, smrti, klamstiev, podvodov – ako keby totalitná ideológia islam nemala 4 štýly klamstiev (takíja, tavríja, kitman, muruna), ktorých sa nikdy nevzdajúä a budú to realizovať, kým nedosiahnu svoj cieľ z Koránu. Ak to pripodobním k nacizmu a fašizmu, ak by mali „to svoje“ pod tak sofistikovaným pláštikom, Franco, Mussolini a Hitler by boli ešte stále pri moci a slovanské národy by už nejestvovali – a kto ho vie, azda ani Amerika by nejestvovala?

     Kto môže za to, že pán profesor Halík nepozná základy? Alebo ako naivný parížsky študent v kaviarni by obdivoval Stalina, pretože by nemal ani tušenie o gulagoch, takže by sa cítil takmer svätým obhajcom komunistických zvratkov – a búchal by sa do pŕs, že čistejšia idea nejestvuje, než je tá Stalinova? Tak mi to pripadá aj s dvojicou „Halík a islam“…

     Mimochodom – neexistuje indické kresťanstvo a africké kresťanstvo. Kresťanstvo je iba jedno a je ukotvené v Pánovi Ježišovi Kristovi. To, čo on naznačuje, sú skôr prvky historicko-kultúrne, a nie že by jestvovalo kresťanstvo na podobu Austrálie, USA, Ruska, Afriky a podobne. Pán profesor môže byť akokoľvek sám sa vyvyšujúci, ale toto je priveľa.

     Ak sa vrátim k rozhovoru, podľa profesora Halíka – v Poľsku a v Maďarsku ich vlády likvidujú demokratické inštitúcie, ústavný poriadok, občianske slobody. Tvrdí to, ale nijako nedokazuje. Ak by som bol občanom Nového Zélandu, azda by som nevedomky aj uveril, lebo veď pán profesor hádam nebude zavádzať.

     Pokiaľ dávam pozor, žiadne búranie demokracie sa v oboch krajinách nestalo. Stačí si občas sem tam skusmo pozrieť čo to z toho, čo o Slovensku v českých TV-reláciách hovoria podaktorí šikovní Slováci – ak by sme boli z už spomínaného Nového Zélandu, vari by sme sa nechali ohlupovať. Kto tu žije, vie o tom svoje. Podaktorí Slováci pokojne klamú o Slovensku a nič sa im nestane. Aj to je jedna zo stránok slobody v duchu Deklarácie ľudských práv a občianskych slobôd. Na duchovnú stránku morálnej zodpovednosti sa niet času pýtať. Takže aj Halík si namýšľa, že s trochou šťastia sa to aj jemu prepečie.

     V rozhovore sa profesor Halík vyjadril, že populisti štvú proti vzdelaným ľuďom – ako keby myslel na seba a jemu podobných – znovu nemal čas zdôvodniť, »čo tým básnik chcel povedať«.

     Ak si však pripomeniem, že Halík ignoruje antagonizmus medzi kresťanstvom a totalitnou ideológiou islam – potom aj jeho vyjadrenia proti populistom sú menej silné. Prečo profesor Halík nezájde do knižnice a nevypožičia si knihu Korán, aby pochopil, v čom sa mýli? (Azda by sa dočítal, že Korán a Alah vyzývajú na likvidáciu všetkých nevercov, pričom myslia NE-MOHAMEDÁNov. Môžu rozprávať a klamať a presviedčať – stačí pár dôrazných apelov od Alaha – a je vymaľované!).

     Že by to bolo tým, že štáty islamu sú zároveň ropnými mocnosťami a dokážu dobre zaplatiť za poturčenú náklonnosť?

     Na adresu amerického prezidenta Trumpa sa vyjadril nasledovne: „Tie jeho vystúpenia, to sú vystúpenia klauna, že ten človek je ďaleko viac šašo než štátnik. Keď sa pozeráte, on sa vyjadruje v takých kratučkých jednoduchých vetách, ktoré stále opakuje, chodí po tej scéne a sám si tlieska, no. Takže príde do Alabamy a začne prejav - Milujem Alabamu, milujem Alabamu, milujem Alabamu. Aj ja by som chcel žiť v Alabame, chcel by som žiť v Alabame.“

     Že by pán Halík nepoznal „Písmo sväté“, ktoré varuje pred tým, aby si niekoho nazval bláznom? Nemôžeš niekoho len tak halabala nazvať bláznom a ani sa nenamáhaš poznať, čo je za tým, ak niekto niečo vykoná alebo povie? Pánovi Halíkovi sa nezdá, ak jeho niekto nazve „podzvieraťom“, ale pokojne nazve šašom zástupcu 300 miliónov občanov. Aké ľahké!

+

+

+

     Koniec článku

+

     Don't worry, be happy!

+

+

+

 

     BONUS – mimo článok (čiže čosi navyše, prídavok)

+

     Slovo „neustále“ sa nezdravo a neúmerne nadužíva, a to aj v takých prípadoch, kde úplne postačuje slovo „stále“ – je tu zrejme snaha vyjadriť myšlienku, že niečo je „bez prestania“ alebo je niečo „sústavne“ (zdôraznenie opakovania a „stálosť“ by bola pre dotyčného primalá) alebo je niečo pravidelne sa opakujúce. Používateľom tohto výrazu sa zrejme máli napísať „iba“ stále, chcú nápadnejšie a naliehavejšie opísať, že je to stále, tak to znegujú a píšu „neustále“ (čo na tom, že je to ideová absurdnosť t.j. myšlienkový nonsens?!). Popiera to prostú logiku – veď niečo je stále alebo nie je stále (vylúčenie tretej možnosti). Ideálne by bolo, aby nahradili slovo „neustále“ výrazom „sústavne“ (a v podobe prídavného mena „sústavné“), prípadne náhradou „niečo je permanentné“... Hrôzou na Slovensku je, že moderátori vo verejnoprávnej RTVS, ale aj mnohí naši politici, umelci, podnikatelia a podobne – deň čo deň používajú túto abnormálnu verziu, takže jazykovedci a milovníci spisovného jazyka sa môžu pokojne aj roztrhať a „mor slova »neustále«“ sa bude šíriť spoločnosťou.

† †

     REPETE: Čiarka sa musí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom:

     Slavomíra sa vôbec nečesala, a predsa bola sympatická v očiach Roberta. Chodili sme denne poctivo so synom na tie tréningy, a predsa sa nestal profesionálnym športovcom miestneho klubu.

     Pricestovalo ich jedenásť, a to ich malo byť najmenej dvadsaťdva. Jozef Gergeliak odmietol pomôcť, a to napriek svojmu slobodnému sľubu vo veľmi vážnej veci, ktorý dal pred Bohom pri plnom vedomí.

     Vždy sme boli originálni, a tak sme zrealizovali väčšinu z nášho plánu. Športovci nášho krajského mesta boli leniví, a tak sme prestali chodiť na futbalové zápasy.

     Naložili nám veľa povinností, a teda sme nikdy nestíhali zábavu v miestnom kine.

     Pribehli sme do cieľa v predstihu, a preto pokorne čakáme na ostatných bežcov. Emeritný arcibiskup Svätopluk z Trnavy dobrovoľne spolupracoval s ŠtB, a preto jeho tvrdenie o „nevinnosti“ nikdy neobstojí. Cieľom Fica bol Fico, a preto nikdy neprišiel o veľa.

     POZOR: Čiarka samusí písať pred spojeniami – a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom (občas na to zabúdame, ak sa dá, majme to niekde takzvane po ruke, ak by nám pamäť vypadla)…

† †

     Ak máme slová samozrejme, pochopiteľne, prirodzene, našťastie (to sú „častice“), používame ich pri subjektívnom hodnotení akýchkoľvek skutočností, musíme ich vyčleňovať čiarkami. (POZOR: toto platí aj o ekvivalentoch – niektorí z tvorcov, blogerov, autorov, novinárov, komentátorov… radi používajú obdobné skvosty, pretože – ak správne trafíme kvantitu aj kvalitu – osvieži to tak obsah, tak čítanosť, ale aj udrží pozornosť možných čitateľov).

     Keď tieto slová použijeme na začiatku vety, píšeme za nimi čiarku (a nepúšťame adrenalín do krvného obehu, čo si to tí jazykovedci zase vymýšľajú).

     Príklad:

     Pochopiteľne, včera sme vďaka krásnemu počasiu hrali futbal na ihrisku.

     Samozrejme, niečo predali a za peniaze nakúpili zásoby do kuchyne.

     Ak sa tieto slová (častice) nachádzajú v strede vety, musíme písať čiarku aj PRED aj ZA nimi.

     Príklad:

     Košice som poznal veľmi dobre, a tak som sa, pochopiteľne, ujal sprevádzania našich hostí.

     A potom, našťastie, začalo svietiť nádherné Slnko.

     V tom okamihu sa manželia bozkali, prirodzene, odvrátil som sa a usmieval som sa od ucha k uchu ešte pol dňa po tom.

     Nechal som ho, aby mi klamal naďalej, samozrejme, nebudem nikdy automaticky likvidovať možný vývoj tým, že by som okamžite strieľal a sekal.

+

     Mt 23, 8-12: 8 Vy sa nedávajte volať »rabbi«, lebo len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia. 9 Ani Otcom nevolajte nikoho na Zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský. 10 Ani sa nedávajte volať »učiteľmi«, lebo len jediný je váš Učiteľ, Kristus. 11 Kto je medzi vami najväčší, bude vaším služobníkom. 12 Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený. (Koniec citátu)

+

+

     Pravdu nemožno zdiskreditovať. Pravda je pravdou. Pravdu nemožno dokázať ani vyvrátiť. Pravda jednoducho je.

+

+

Pozri si: http://makrosvet.wordpress.com/2011/09/02/tajny-archiv-vatikanu- vznik-islamu/

Read more: http://dolezite.sk/Tajny-archiv-Vatikanu-vznik-islamu-9tukmO.html#ixzz48Z8nYIR7

+

+

     Lorna Byrne:

     Váš anjel strážny vás nikdy neopúšťa - ani na sekundu. Okrem iného preto, že často musia privolať na pomoc ďalších anjelov. To sa deje skoro stále.

     Minule som na hlavnej obchodnej triede v Dubline videla postihnutého človeka, ktorý šiel po chodníku s pomocou »chodítka«. Jeho anjel strážny mal po každej strane jedného anjela, ktorý mužovi pomáhal v chôdzi. Niekedy vidím veci, ktoré ma aj trochu rozosmejú. Nedávno som videla vonku bežca pri joggingu. Za ním bolo vidieť svetlo jeho anjela, ale pred ním pospiatky utekal iný anjel a bežca povzbudzoval.
     Existujú milióny nevyužitých anjelov, ktorí práve nemajú čo na práci a váš anjel ich môže privolať na pomoc. Anjeli učitelia dokážu pomôcť pri učení čohokoľvek pod Slnkom a je aj veľa ďalších druhov anjelov. Stačí, keď si budete pamätať, že máte poprosiť svojho anjela, aby ich privolal na pomoc. Je to veľmi jednoduché: hovorte so svojím anjelom strážnym, ako keby ste hovorili s priateľom, a poproste ho o pomoc (nebojte sa!).

     Poproste ho, aby vám poslal »anjela učiteľa«, keď budete potrebovať pomôcť s niečím, čo vám robí starosti. Môžete napríklad povedať niečo ako: „Anjel strážny, prosím ťa, pošli mi anjela učiteľa, aby mi pomohol stať sa lepším vodičom."

+

+

     „Všetko, čo sa týka druhých, môžete robiť iba s ich súhlasom.“

     (N. D. WALSCH: Rozhovory s bohom)

+

+

     Mk 7, 14-23: 14 Nato znovu povolal k sebe zástup a hovoril: Čujte ma všetci a rozumejte! 15 Nič nevchádza zvonku do človeka, čo by ho mohlo poškvrniť, ale čo z človeka vychádza, to poškvrňuje človeka. 16 [Ak má niekto uši na počúvanie, nech počuje.] 17 Keď potom odišiel od zástupu do domu, spýtali sa Ho učeníci: Čo je to za podobenstvo? 18 Povedal im: Či aj vy ste takí nerozumní? Či nechápete, že nič nemôže poškvrniť človeka, čo zvonku vchádza do neho? 19 Lebo nevchádza mu do srdca, ale do brucha a odtiaľ vychádza do stoky; a tým vyhlásil každý pokrm za čistý. 20 Potom doložil: Čo vychádza z človeka, poškvrňuje človeka. 21 Lebo z vnútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy, 22 cudzoložstvá, lakomstvá, zloby, podvod, rozkošníctvo, zlostný pohľad, rúhanie, pýcha, pochabosť. 23 Všetko toto zlo vychádza z vnútra a poškvrňuje človeka. ((Ďalší dôkaz, že totalitná ideológia islam je »podvod Temnoty«! Bravčové mäso nie je proti ničomu, šlo iba o svojvoľný výmysel tvorcov totalitnej ideológie.))

+

+

     Moc pochádza z vnútornej sily. Vnútorná sila nepochádza z hrubej moci.

     Moc bez vnútornej sily je ilúzia. Vnútorná sila bez jednoty je lož.

     Vy ľudia si namýšľate, že vnútorná sila pochádza z individuality a oddelenosti, ale tak tomu nie je. A pritom táto lož je príčinou vojen a aj triedneho boja, ktorý následne vedie k vojnám. Táto lož je príčinou nepriateľstva medzi rasami, príčinou mocenských bojov, ktoré vedú k nepriateľstvu.

     Vyzývam všetkých ľudí – Poznajte pravdu a pravda vás oslobodí!

     Vo vesmíre nie je nič oddelené od ničoho, dokonca ani od Boha nie je oddelený človek, ani od druhých ľudí nie je oddelený človek – túto pravdu opakujme znova a znova.

     Správajte sa tak, ako by ste neboli od nikoho a od ničoho oddelení a zachránite celý svet. Pochopte, že zmyslom života je spolupráca, a nie ovládanie.“

     (N. D. WALSCH: Rozhovory s bohom)

+

+

     Niekoľko dôležitých citátov z Koránu proti „neveriacim“ (t.j. proti ne-mohamedánom, veriaci v iné sú podľa nich neveriaci, hoci Alah je ireálny a pravý skutočný Boh nemá s totalitnou ideológiou islam nič spoločné):

     8:17 Nie ste to vy, kto ich zabili, ale Alah ich zabil; a nevrhal si ty, keď si vrhal, ale bol to Alah, kto vrhal, aby vyskúšal veriacich skúškou dobrou, od Neho prichádzajúcou, veď Alah počujúci je, vševedúci! ((„Nádherný“ dôkaz, že ide o produkt Temnoty, lebo Boh už »zjavil« svoju vôľu v „Nezabiješ!“ Náprotivok vidíme tu v Koráne.))

     2: 191 Zabíjajte ich všade, kde ich dostihnete, a vyžeňte ich z miest, odkiaľ oni vás vyhnali, veď zvádzanie od viery je horšie ako zabitie. Avšak nebojujte s nimi blízko Mešity posvätnej, kým oni s vami tu nezačnú bojovať. Ak však vás tam napadnú, zabite ich - taká je odmena neveriacich!

     9: 5 A až uplynú posvätné mesiace, potom zabíjajte modloslužobníkov, kdekoľvek ich nájdete, zajmite ich, strážte ich a chystajte proti nim všemožné nástrahy! Ak sa však kajúcne obrátia, budú dodržiavať modlitbu a dávať almužnu, nechajte ich ísť cestou ich, veď Alah je veru odpúšťajúci, súcitný.

     8:39 Bojujte teda proti nim, aby už nebolo pokušenia k odpadlíctvu a aby všetko náboženstvo bolo len Alahovo. Ak však prestanú, potom Alah jasne vidí všetko, čo robia.

     2: 217 Dopytujú sa ťa na posvätný mesiac a na bojovanie v jeho priebehu. Povedz: „Bojovať v ňom je hriech ťažký, avšak odvracať od chodníka Alahovho, neveriť v Neho a v Mešitu posvätnú a vyháňať obyvateľov ich z nej je ešte ťažší hriech pred Alahom; zvádzať od viery je horšie ako zabíjať. Neveriaci neprestanú proti vám bojovať, kým vás neodvrátia od náboženstva vášho, ak budú toho schopní. Pre tých z vás, kto od náboženstva svojho odpadnú a ako neveriaci zomrú, márne bude ich konanie na tomto aj onom svete - tí ohňa obyvateľmi sa stanú a nesmrteľní v ňom budú. ((Ďalší z dôkazov, ktorý svedčí proti Temnote – pekelné sily sa snažia brojiť proti skutočnému pravému Bohu, ak chcú naklamať ľudstvu či Človeku, že »zvádzať od viery je horšie ako zabíjať«. Nie. Násilím, vraždením, zotročovaním, nútením do neslobodného absolútneho podriadenia sa, likvidovaním atď. sa ešte nič pro-Božieho nedosiahlo! Človek nie je otrok a Boh je „prameňom“ tak bytia ako aj slobody.))

+

+

     Poznámka: ak by mi chcel niekto napísať, použite e-mail adresu: vilcek . jan @ gmail . com – bez medzier, pochopiteľne. (prosím, ak môžeš darovať trpiacemu na lieky + liečbu: iban code SK3711000000008019075586)

+

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majiteľ Slotovej vily robí pre Siekela

Siekel býva v byte Nosáľa, ktorý mu predtým sám predal.

Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko príde o 100 miliónov eur, prečo sa tak stalo

Ministerstvo školstva čelí obvineniu.

DOMOV

Kočnerovi navrhnú sprísniť väzbu, vraj ovplyvňuje vyšetrovanie

Utajený svedok predložil dôkazy proti Kočnerovi.


Už ste čítali?